Коли я питаю у підлітків, що найважливіше
ви хотіли б донести до дорослих, відповідь така: вірте в нас. І
не порівнюйте нас із собою
1. Пам’ятайте про те, що покоління 2000-х — це покоління більшої швидкості.
У сприйнятті інформації, в діях, навіть в обмінних процесах. Хороша
новина — ці діти вловлюють інформацію швидше, ніж ми навіть закінчимо
речення. Вони здатні більш об'ємно підійти до рішення. Погана новина —
їм нудно. Вони швидко перемикають увагу, і така «кліповість»
не дає можливості сконцентруватися на чомусь одному. Пересичення
інформацією викликає у них втому. Багатьом дітям, народженим після 2000
року, нецікаві мультфільми нашого дитинства, книги. Вони не відповідають
їх темпоритму. Цікаво, що ці діти не вписуються і в звичні вікові норми. Важливо пам’ятати, і це не норма взагалі, що середній вік першого перегляду порно — близько 8 років. У багатьох дівчаток місячні починаються в 9 років. Діти дозрівають раніше, а сексуальна енергія, неосвоєна, незрозуміла, але захоплива, перестимулює гормональну сферу. І поки що питання, що з цим робити.
2. Дітям цього покоління дістався світ з величезною кількістю віртуальних стимулів. Реальному світу все складніше конкурувати з віртуальним. Ми не можемо вилучити у дитини планшет, але важливо доповнювати його своєю близькістю і реальними заняттями творчістю, спортом. Велику частину інформації діти отримують з візуальних джерел, часто на шкоду іншим каналам сприйняття. За фактом — на шкоду стимулюванню інших відділів мозку. Тому чим більше дитина зможе торкатися, відчувати аромат, відчувати щільність, температуру, чим більше здійснювати рухів, тим більш інтегрованим, гармонійним буде її розвиток.
3. У дітей цього покоління частіше відбуваються панічні атаки і депресії. Вони живуть в дуже швидкому світі, в якому найважливіша навичка — адаптивність. Ми ні до чого не можемо заздалегідь підготуватися і підготувати їх. З одного боку, це покоління менше прив’язане до власності, до оформлення стосунків. З іншого — воно більш тривожне, і нам важливо своєю стабільністю допомогти їм хоча б в дитинстві спертися на нас. Наша присутність, наша стійкість створює для них відчуття безпеки.
4. З ними не проходить авторитарний стиль виховання. Це покоління дітей добре бачить різницю між авторитарністю і авторитетністю і йде за авторитетами. При цьому їм дійсно все одно, який у інших людей колір шкіри, з якої вони країни, яка їх сексуальна приналежність. Ера інтернету робить їх більш відкритими.
При величезній кількості зовнішніх контактів їм важлива наша близькість
5. Дітям 2000-х складніше даються навички самопідтримки і емпатії, їм дуже важлива близькість.
У людському мозку є області, пов’язані з прихильністю, з близькістю.
У цих частинах мозку активізуються рецептори окситоцину і вазопресину —
біологічних речовин, які впливають на формування почуття безпеки,
близькості і підтримки. Вони активізуються в досвіді ігр та емоційного
контакту з дорослими. Завдяки їм в ранньому віці формуються навички
самопідтримки. Опановуючи ними, дитина або підліток може впоратися зі
складними ситуаціями.Саме з цими частинами мозку пов’язане відчуття жертовності або, навпаки, впевненості в собі. Сучасне покоління часто позбавлене ігор з батьками, ігор у дворі, їх сьогодні замінюють профільним навчанням, де ці частини мозку не надто активні. Не активізуються вони і коли дитина спілкується в соцмережах. Тому нинішнє покоління дітей ще й дуже самотнє покоління. При величезній кількості зовнішніх контактів їм важлива наша близькість. Тому що близькість їм замінюють лайки, а любов — гордість від віртуального визнання. Це покоління більш нарцисичне. І часто ми самі їх до цього стимулюємо.
6. Ще одна риса народжених після 2000-х років — страх пропустити щось у віртуальному світі. Телефон стає продовженням їх тіла. Вони знімають блокування екрану — не для того, щоб відповісти на повідомлення, а щоб перевірити, чи не пропустили чого. Це ознака тривожності. Віртуальний світ пропонує безліч стимулів, з якими складно конкурувати реальному світу. А нам важливо допомогти їм утриматися в реальності.
7. Нове покоління батьків вже вміє любити, але не завжди вміє виховати. Нинішні батьки не знають, хто такий доктор Бенджамін Спок, яким зачитувалися їхні власні батьки. Їх уже не потрібно переконувати в тому, що бити дітей не можна. Батьки знають, що таке теорія уподобань, вони уважні до почуттів і потреб дітей. І це чудово. Але ми спостерігаємо і зворотний процес. Багато батьків так бояться зробити помилку, що не враховують, як дітям важливий баланс — чуйності, свободи і відчуття меж. А це загрожує відсутністю знань про те, як влаштований світ і відносини в ньому, нерозумінням своєї ролі і меж своїх можливостей і може призводити до невпевненості в собі, егоїзму та інфантилізації.
8. У дітей покоління 2000-х інакше проявляється поведінка в конфлікті. Сучасним батькам важливо дбати про свій авторитет для дитини, інакше їм доведеться спиратися на авторитарність, а це програшна стратегія. Це покоління гіперчутливе, і ці діти часто провокують, щоб ми виявили свої справжні почуття.
У них інші цінності. Якось знайомий підліток говорив: «Коли ми з подругою сидимо разом у кімнаті, батьки напружуються. Що ви завели зі своїм сексом! Для нас велика близькість, коли ми просто сидимо разом під пледом і дивимося серіал». Близькість — рідкість і цінність цього покоління.
9. У роботі з конфліктами підлітків і підлітків з дорослими ефективний метод ненасильницького спілкування. Важливо усвідомлювати, чого ж ми хочемо, не перекладати відповідальність за свої почуття на інших і вчитися без претензій доносити інформацію про свої потреби близьким. І важливе розуміння, що ознака дорослої людини — вміння зберігати терпіння і психологічну стійкість.
10. На відміну від дорослих, сучасні діти прямо говорять про свої потреби, і нам варто вчитися цьому у них. А їх, навпаки, навчити коректності та дбайливого ставлення до іншої людини. Нам важливо навчитися не боятися сильних емоцій дітей. Так, їх радість, гнів, страх можуть проявлятися більш яскраво, ніж у нас. Так само, як і глибокі запитання — про смерть, про любов — вони почнуть ставити раніше. Коли я питаю у підлітків, що найважливіше ви хотіли б донести до дорослих, відповідь така: вірте в нас. І не порівнюйте нас з собою, ми інші. Так, така відповідь могла бути в усі часи. Але вони дійсно відрізняються від нас.
Колонка опублікована в № 1 9 журналу Новое Время від 30 травня 2019 року.