Блог Шкворець Людмили Дмитрівни соціального педагога комунального закладу «Кам'янський ліцей №1 Кам'янської міської ради Черкаської області»
вівторок, 15 червня 2021 р.
середа, 9 червня 2021 р.
5 маминих фраз, в яких дитина чує приниження, а не підтримку
На перший погляд, слова означають підтримку, але насправді вони шкодять дитині.
Дитина, яка зазнала невдачі в будь-якому своєму починанні, особливо гостро потребує батьківської підтримки та розуміння. Найменше в такі моменти вона хоче почути критику і слова несхвалення від найближчих людей. На жаль, деякі тата і мами вимовляють фрази, неприпустимі в подібній ситуації. Причому, багато вираз, формально схожі на слова підтримки насправді роблять ще гірше, травмуючи психіку дитини.
«Не переймайся через дурниці! Нічого страшного не сталося»
Подібна фраза повністю знецінює те, що має для дитини велике значення. Промовляючи такі слова, батьки показують, що не ставляться до її переживань серйозно і не розуміють, що вона відчуває в цей момент. Насправді діти болісно реагують на багато повсякденних речей, що здаються їм значними та важливими. Завдання батьків — підтримувати чадо і забезпечувати його своєю повною увагою, демонструючи, що у світі немає нічого важливішого за переживання дитини. Якщо цього не робити, довіру дитини буде втрачено, і в майбутньому вона не побажає ділитися з батьками
«Просто візьми себе в руки та перестань ревіти»
Подібна фраза просто недопустима в спілкуванні з дитиною, тому що вона ігнорує ті емоції, які наразі охопили дитину. А батьки наполягають, щоб вона від них відмовилася. В такий момент малюк почуває себе особливо вразливим і абсолютно безправним. Єдина реакція, яка послідує після цих слів — ще більше сліз, ридань і примх. Таким способом дитина висловлює власний протест проти несправедливості дорослих, які не бажають її розуміти та підтримувати.
«Якщо у тебе не виходить, давай я зроблю»
Батьки впевнені, що пропонують своїй дитині бажану допомогу, але насправді подібна фраза спочатку програмує її на невдачу. Дорослі недвозначно натякають, що у малюка точно нічого не вийде, тому і намагатися не варто. Набагато простіше доручити все татові чи мамі, щоб потім насолодитися гарним результатом. Насправді дитина чекає від своїх близьких зовсім іншої допомоги. Їй дуже важливо, щоб батьки вірили в її сили та здібності, і не заважали виконувати поставлене завдання, навіть якщо у неї нічого не виходить. До того ж прагнення кожного разу зробити все за свого малюка призведе до того, що з нього виросте інфантильна, безвідповідальна і безініціативна людина, що буде у всьому покладається на інших людей.
«Знаєш, хлопчики так себе не ведуть» (те ж саме адресується і в сторону дівчинки)
Швидше за все, за цими словами батьків ховається їхнє бажання підбадьорити дитину і показати їй приклад гідної поведінки. На практиці ж їм вдається добитися абсолютно іншого результату. Такі слова ніяк не заспокоюють і не втішають малюка, а лише з самого раннього віку прищеплюють йому застарілі стереотипи, від яких давно пора відмовитися.
До чого це може призвести в майбутньому? Швидше за все, хлопчик дуже швидко зрозуміє, що власну емоційність краще приховувати, як щось ганебне і негідне. Дівчинка, яка часто чує на свою адресу подібну фразу, буде відчувати різного роду комплекси, коли подорослішає (наприклад, з приводу недостатньо «жіночої» професії, яку вона вибрала).
«Ти й так доклав багато зусиль, тому не переживай, що у тебе не вийшло»
Таким способом дорослі намагаються підбадьорити свого малюка. Вони кажуть, що дитина виклалася на повну, і на більше точно не здатна — саме так ця фраза звучить для більшості дітей. Навряд чи вона стане втіхою для дитини. Швидше за все, вона засмутиться ще більше, бо відчує себе недотепою і невдахою, не здатною досягати поставленої мети.
вівторок, 8 червня 2021 р.
Найважливіше про виховання підлітка. Брошура для батьків про виховання підлітків від 12 до 18 років
Дорослішання – непростий процес, і батькам підлітків часто доводиться стикатися з труднощами у вихованні. Може бути, ваша дитина стала надовго йти з дому, пізно повертатися, перестав розповідати вам про своє проведення часу і друзях. Ті виховні прийоми, що працювали раніше, більше не працюють, і більш того, стали викликати пряме відторгнення.
У цій брошурі для батьків представлені поради та рекомендації, як пройти цей етап дорослішання разом. Як спілкуватися з підлітком, зміцнити взаємну довіру і що робити, якщо підліток і його сім’я зіткнулися з важкою ситуацією або проблемами з законом.
Ознайомитися з публікацією. або за посиланням http://knowledge.org.ua/wp-content/uploads/2021/04/s_zakonom.pdf